Konkurs „Graj w dziedzictwo”
Centrum Edukacji Obywatelskiej i Narodowy Instytut Dziedzictwa zapraszają uczniów w wieku od 7 do 19 lat do udziału w Konkursie na fotoreportaż lub film z prac nad przygotowaniem i przeprowadzeniem gry terenowej „Graj w dziedzictwo”. Termin nadsyłania prac upływa 10 listopada 2011r.
Bliższe informacje na stronie: http://www.ceo.org.pl/portal/grajwdziedzictwo
Zakończenie roku szkolnego o godz. 9.00.
list Pani Kurator
Szanowni Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele,
Pracownicy Szkół i Placówek Oświatowych
Dolnego Śląska.
Dobiega końca rok szkolny 2010/2011. Rok wytężonej, nierzadko trudnej pracy,ale jednocześnie obfitujący w wiele sukcesów i pięknych wydarzeń. Szkoła jaką wspólnie tworzymy jest dla młodych Dolnoślązaków gwarancją kontynuacji edukacji w wymarzonych szkołach i uczelniach, a w ślad za tym lepszej przyszłości. Dzisiaj za efekty tej pracy, rzetelność, sumienność, konsekwencję i zaangażowanie oraz życzliwość dla Uczniów serdecznie Państwu dziękuję i życzę, by nadchodzące wakacje były czasem wytchnienia i efektywnego wypoczynku, który pozwoli nabrać sił i dostarczy zapału na kolejny rok szkolny.
Drodzy Uczniowie
Wkrótce otrzymacie świadectwa i rozpoczną się wakacje. Wydarzenia minionego roku szkolnego przekonały mnie, jak wielu z Was docenia wartość edukacji i wie jak umiejętnie wykorzystać szansę, którą stawia przed Wami szkoła. Wraz z Wami cieszę się ze wszystkich osiągnięć i sukcesów. Teraz przed Wami dwa miesiące odpoczynku od obowiązków szkolnych. Pamiętajcie jednocześnie, ze okres ten sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom i niebezpieczeństwom. Bądźcie więc czujni i ostrożni. Dbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych. Życzę Wam, aby były to wymarzone wakacje, pełne słońca, pięknych przygód i niezapomnianych wrażeń. Radosnych i uśmiechniętych oczekuję Was we wrześniu. Do zobaczenia.
|
Dolnośląski Kurator Oświaty Beata Pawłowicz |
|
l.p. |
Nazwa konkursu |
Etap |
Miejsce |
Opiekun |
|
1 |
Mitologiczny |
Gminny Powiatowy |
I V |
K. Garyga |
|
2 |
zDolny Ślązaczek |
Wojewódzki |
Finał |
E. Komarzyńska W. Sojecka |
|
3 |
Matematyczny „ Wesołe myślenie” |
Powiatowy |
II |
h. Sobiech |
|
4 |
Matematyczny Mat |
Krajowy |
V, VI, XII |
E. Komarzyńska |
|
5 |
Matematyczny „Mistrz rachunku” |
Gminny Powiatowy |
I, IV |
E. Komarzyńska |
|
6 |
Matematyczny „Potęga” |
Gminny Powiatowy |
I IV |
E. Komarzyńska |
|
7 |
Recytatorski |
Gminny |
I |
K. Garyga |
|
8 |
„Chcemy być zdrowi” |
Gminny |
I, IV |
W. Sojecka |
|
9 |
Baśniowy |
Powiatowy |
III |
K. Garyga |
|
10 |
„Złote pióro” |
Powiatowy |
IV |
A. Szymanowska |
|
11 |
Ortograficzny |
Gminny |
II |
A. Szymanowska |
|
12 |
Śpiewanie kolęd |
Powiatowy |
I, II |
s. Nulla |
|
13 |
Tenis stołowy |
Powiatowy wojewódzki |
I II |
H. Kiewra |
|
14 |
Koszykówka dziewcząt |
Gminny powiatowy |
I II |
H. Kiewra |
|
15 |
Biegi na orientację |
wojewódzki |
II |
H. Kiewra |
|
16 |
Mini siatkówka dziewcząt |
Gminny |
I |
H. Kiewra |
|
17 |
Mini siatkówka chłopców |
gminny |
I |
H. Kiewra |
|
18 |
Jasełka |
gminny |
I |
s. Nulla |
|
19 |
Wiedzy o Janie Pawle II |
krajowy |
X |
s. Nulla |
Szkoła Podstawowa w Psarach imienia Jana Pawła II uroczyście obchodziła nadchodzącą beatyfikację swojego patrona.
21 marca 2011 roku uczniowie klas 4-6 wraz z opiekunami pojechali do kina na film dokumentalny „Jan Paweł II. Szukałem was…”, który przypomniał wiele ciekawych wydarzeń z życia Papieża, jak również przytoczył wypowiedzi i opinie znanych osób o Ojcu Świętym.
Kolejnym punktem projektu były konkursy dotyczące wiedzy o Janie Pawle II dla klas 1-3 i 4-6 oraz konkurs na najlepszą prezentację multimedialną „Kim dla mnie jest Jan Paweł II?”.
16 kwietnia 2011 roku w sobotę zorganizowana została konferencja dla rodziców, na którą przybyli też zaproszeni goście z lokalnych władz. Rozpoczęła się ona występem dzieci – montażem słowno – muzycznym „Miłość mi wszysto wyjaśniła”. Następnie ksiądz proboszcz magister Adam Prażak wygłosił wykład na temat „Katechizm Jana Pawła II”, który każdego słuchacza nakłonił do indywidualnych przemyśleń. Na koniec wyświetlono zwycięskie prezentacje multimedialne naszych uczniów. Całe przedsięwzięcie było bardzo udane, zaowocowało rozmowami na temat przemyśleń o Janie Pawle II, które możliwe były do przeprowadzenia podczas przerwy i poczęstunku, a także po wykładzie księdza proboszcza.
Ostatnim punktem projektu były rekolekcje wielkopostne, które przeprowadzone zostały przez braci diakonów z zakonu franciszkanów z Wrocławia. Ideą przewodnią tych spotkań było życie i posłannictwo Karola Wojtyły jako człowieka, kapłana, turysty, wzoru do naśladowania, a także Jego słowa: „Miejcie odwagę sięgać po wiele”, które dla naszej społeczności są szczególnie ważne, bo staramy się je wdrażać w codziennym życiu szkoły.
Dnia 1 maja 2011 roku Ojciec Święty Jan Paweł II został beatyfikowany w Rzymie i uznany błogosławionym. Naszą radość i wdzięczność wyraziliśmy na apelu w dniu 11 maja, podczas którego dziękowaliśmy, że mamy takiego wspaniałego patrona i możemy się na nim wzorować.
29 marca br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy o Janie Pawle II w ramach ogólnopolskich olimpiad organizowanych przez firmę Olimpus w Warszawie. Pani dyrektor E. Komarzyńska przywitała uroczyscie uczestników w odświętnie przygotowanej sali. natomiast s. nulla - nasza katechetka zainicjowała modlitwę, prosząc o wstawiennictwo Jana Pawła II. Atmosfera była podniosła, a uczniowie byli skupieni i przejęci. pytania okazały się niezbyt trudne, aczkolwiek należało wykazać się szeroką wiedzą o zyciu i działalności Jana Pawła II.
KONKURS MITOLOGICZNY PRZEZNACZONY JEST DLA KLASY PIĄTEJ.
ZAKRES TEMATYCZNY: MITOLOGIA GRECKA
LEKTURY:
1. Jan Parandowski „Przygody Odyseusza”
2. Jan Parandowski „Mitologia”
3. Władysław Kopaliński „Słownik mitów i tradycji kultury”
Spis lektur do Konkursu Baśniowego:
J. Ch. Andersen: Baśnie. Wydanie z ilustracjami J.M. Szancera: Świniopas, Dzielny
ołowiany Żołnierzyk, Pięć ziarnek grochu, Księżniczka na ziarnku grochu, Stokrotka,
Słowik, Calineczka, Nowe szaty cesarza, Dzikie łabędzie, Dziewczynka z zapałkami,
Brzydkie kaczątko, Królowa Śniegu, Bałwan na śniegu.
W. i J. Grimm: Baśnie: Stoliczku, nakryj się! Sześciu zawsze sobie radę da, Pani
Zamieć, Śnieżka.
Ch. Perrault: Bajki: Śpiącą królewna, Kopciuszek, Kot w butach, Wróżki.
J. Brzechwa: Akademia Pana Kleksa
C. Collodi: Pinokio
Baśnie polskie: Szewczyk Dratewka. Kwiat paproci.
KONKURS MIX HISTORYCZNY- 10-03-2011 r. - opiekun Iwona Abi Issa
10 marca 2011 roku odbedzie się ogólnopolski konkurs historyczny dla klas 4-6, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Szkolnej. KAŻDY UCZESTNIK KONKURSU wpłaca wpisowe w wysokości 8 zł
- Termin zgłoszenia szkoły do konkursu: 16-02-2011 r.
- Dopuszcza się zmianę terminu przeprowadzenia testu pod warunkiem, iż odbędzie się on między 07-03-2011 r. a 10-03-2011 r.
- Termin odesłania wypełnionych przez uczniów testów konkursowych i dokonania wpłaty: 11-03-2011 r.
- Termin przekazania wyników konkursów: 27-04-2011 r.
Opłaty:
Rodzic ucznia deklarującego udział w konkursie wpłaca wpisowe w wysokości 8,00 zł. Szkolny organizator konkursu wpłaca z zebranych pieniędzy na konto CES:
Organizator informuje, że zebrane pieniądze przeznacza na nagrody, organizację konkursu oraz na pomoc charytatywną dla dzieci z rodzin najuboższych ze szkół współpracujących z Centrum Edukacji Szkolnej.
Ferie w Szkole Podstawowej w Psarach
| Data | Temat | Godz | Odpow |
| 14.02.11 | Zajęcia paladtyczno-sportowe kl. 0-3 | 9:00-13:00 | H. Sobiech;I. Duda |
| 15.02.11 | Zajęcia paladtyczno-sportowe kl. 0-3 | 9:00-13:00 | A. Szymanowska; B. Wojtaś |
| 15.02.11 | Warsztaty "Sprawne ręce" kl. 4-6 | 9:00-13:00 | K. Garyga |
| 16.02.11 | Wycieczka na lodowisko do Trzebnicy i Muzeum w Marcinowie | 10:00-14:15 | S. Księżarczyk; E. Komarzyńska |
| 24.02.11 | Zajęcia sportowe kl. 4-6 | 9:00-13:00 | H. Kiewra |
10 lutego 2011 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu pt. "O mojej ulicy, miescie i okolicy". Temat spotkania - "Wszystko o wielkim miescie". Uczniowie z kl. 0-3 uczestniczyli w pokazie multimedialnym oraz wykonali makiety miast.
Zdjęcia do obejrzenia w galerii:)
Od dnia 27 stycznia Rodzice uczniów klasy piątej będą mogli otrzymywać aktualne informacje o wynikach w nauce swoich dzieci, zachowaniu, a także inne ogłoszenia.
Informacje otrzymają Rodzice, którzy podali swój adres e-mail - wychowawczyni Iwonie Abi Issa.
22 stycznia 2011 r. w świetlicy w Szymanowie odbył się przegląd 'jasełek'. Udział brały wszystkie szkoły z Gminy Wisznia Mała. Nasza Szkoła zdobyła I miejsce.
Gratulacje dla zwycięzców i opiekunki - siostry Nulli!
W ostatnim tygodniu listopada uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Psarach z entuzjazmem przystąpili do udziału w akcji charytatywnej 'Złotówka dla Św. Mikołaja' organizowanej przez Caritas Archidecezji Wrocławskiej.
Akcja ta ma na celu niesienie pomocy dzieciom, które znajdują się w trudnych warunkach życiowych, poprzez ofiarowanie im zabawek i słodyczy z okazji 'Św. Mikołaja' i Świąt Bożego Narodzenia.
Na lekcjach religi uczniowie przygotowali się duchowo do udziału w tej jakże ważnej inicjatywie. Wychowawcy i rodzice chętniej wspierali, sami dając przykład zaangażowania.
7 grudnia 2010 odbył się apel, kończący całą akcję z udziałem Św. Mikołaja. Dzieci przygotowały także inscenizacje, a śpiew rozbrzmiewał w całej szkole.
Nie brakowało wielu radosnych akcentów i niespodzianek.
20 listopada 2010 r. odbył się Pierwszy Bal Charytatywny na rzecz Szkoły Podstawowej w Psarach im. Jana Pawła II. Była to inicjatywa rodziców, którą pokierowały p. Aneta Leszczyszyn oraz p. Aneta Fedunkiw wraz z rodzinami.
18.11.2010 r. o godz 9.00 odbędzie się uroczystość otwarcia placu zabaw z udziałem władz Gminy.
We wtorek, 19.10.2010 r. uczniowie klasy VI brali udział w ogólnopolskim konkursie interdyscyplinarnym zDolny Ślązaczek. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w terminie późniejszym.
15.10.2010 r. w naszej Szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Pierwszaka. Na uroczystość przybyli Rodzice, swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Gminy Wisznia Mała - wójt Stanisław Moik i Jakub Bronowicki, kierwonik SAPO pani Małgorzata Kryczka. Pierwszoklasiści zaprezentowali się wyjątkowo, każdy uczeń brał udział w programie artystycznym przygotowanym przez wych. Iwonę Dudę. Otrzymali też słodkości, a koledzy i koleżanki z klasy VI otoczyli ich swoją opieką.
Zdjęcia można obejrzeć w galerii Pasowanie na Pierwszoklasistę
Sprawozdanie z realizacji projektu Podróż po krajach Unii Europejskiej w Szkole Podstawowej w Psarach im. Jana Pawła II
27 kwietnia 2010 r. w Szkole Podstawowej w Psarach im. Jana Pawła II odbyła się wystawa poświęcona VI rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wystawa była wynikiem realizacji projektu w klasach 4-6. Dziełem autorskim uczniów, którzy w osobliwy sposób przedstawili kolejne kraje unijnie. Koordynatorem projektu była Iwona Abi Issa.
Na uroczystości gościli przedstawiciele Samorządu Gminy Wisznia Mała, wójtowie Stanisław Moik oraz Jakub Bronowicki, a także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Mariola Blecharczyk – partner projektu, przedstawiciele miejscowych firm oraz Rodzice.
Wystawa rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem hymnu Unii Europejskiej, następnie uczniowie klasy piątej przedstawili prezentację multimedialną poświęconą historii Unii Europejskiej. Przecięcia wstęgi, otwierającej wystawę, dokonali: dyrektor szkoły Elżbieta Komarzyńska oraz wójtowie. Radosną pieśnią Europo witaj nam rozpoczęto prezentowanie prac. Uczennica klasy szóstej Aleksandra Telesiewicz, pełniąc rolę przewodnika, oprowadziła zebranych gości po kolejnych krajach Unii. Na koniec każdy zwiedzający mógł oddać głos na pracę, która go zachwyciła, a wybór był bardzo trudny, gdyż uczniowie kreatywnie podeszli do projektu. Na szczególną uwagę zasługiwały osobliwości każdego z prezentowanych krajów, po których rozpoznawalny jest w świecie. Najlepiej zostały ocenione: Cypr, Wielka Brytania, Szwecja, Grecja. Było też wiele wyróżnień.
Po uczcie duchowej zwiedzającym zaproponowano rozkoszowanie się pysznym ciastem, przygotowanym przez rodziców uczniów z klasy czwartej: R. Nowak, U. Klemczyńskiej, K. Mazur, A. Leszczyszyn, A. Szewczyk, B. Marut.
Szczególne podziękowania składamy sponsorom naszego projektu. Są to: Biuro Rachunkowe MK S.C, FUH- ART- BUD Telesiewicz Artur, Zakład Stolarski Sterkowicz Andrzej, Baby Maxx Psary, LechPol Lech Modzelewski, Hadpol Sklep Spożywczo-Przemysłowy Paweł Hadała Psary.
Impreza pokazała, że nauka poprzez zabawę daje wspaniałe efekty zarówno w sferze dydaktycznej jak i wychowawczej.
Podsumowując zaobserwowałam, jak i wszyscy nauczyciele , że nasi uczniowie potrafią wspaniale pracować w grupie. W taką pracę angażują się nie tylko uczniowie zdolni ale także i słabsi, co bardzo integruje zespoły klasowe. Ponadto oczekiwaliśmy krótkich prezentacji a otrzymaliśmy wspaniały program artystyczny. Wiemy również, że z większym zainteresowaniem i świadomością nasze dzieci będą teraz śledzić wydarzenia dotyczące związków Polski i Unii.
Zdjęcia dostępne w galerii Kraje Unii Europejskiej
1.05.2004 r. Polska wraz z innymi 9 krajami została przyjęta w poczet członków Unii Europejskiej. Z okazji zbliżającej się rocznicy przystapienia do UE przygotowujemy wystawę pt. Podróż po krajach Unii Europejskiej, która odbędzie się 27 kwietnia 2010 r. Wystawa jest wynikiem realizacji projektu w klasach 4-6. Jest dziełem autorskim uczniów, którzy w osobliwy sposób przedstawiają kolejne kraje unijnie.
Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa w naszej Szkole na otwarciu wystawy w tym dniu o godzinie 10.00 (sala gimnastyczna).
Koordynator projektu: Iwona Abi issa
Laureaci konkursu:
Klasa V
I miejsce – Natalia Wojtaś
II miejsce – Ewelina Jabłońska, Agata Ligas
III miejsce – Brygida Dębowska
Klasa IV
I miejsce - Iza Kamaj
II miejsce – Jan Ciesla, Małgorzata Fronc, Hania Pałka,
III miejsce - Paulina Stoga, Natalia Grabarczyk, Kamila Grabarczyk, Natalia Czubala, Wiktoria Marut